Javna ustavnova Hrvatski kulturni centar Nova Bila - Travnik
Osnivanje, organizacijska struktura i način financiranja
Hrvatski kulturni centar Nova Bila-Travnik (HKC) osnovan je 1. lipnja 1995. godine, a osnivač je bilo Općinsko poglavarstvo Travnik sa sjedištem u Novoj Biloj. Prelaskom Općinskog poglavarstva Travnik sa sjedištem u Novoj Biloj u Travnik, 1. srpnja 1997. godine HKC postaje neovisna javna ustanova (JU HKC Nova Bila), koja se financira iz proračuna Općine Travnik. Financiranje se odnosi na plaće pet djelatnika, kao i podmirivanje osnovnih režijskih troškova, dok sve druge troškove institucija pokušava riješiti kroz razne projekte i donacije. Centrom rukovodi ravnatelj, a upravlja Upravni odbor.
JU HKC Nova Bila ustrojen je kao krovna kulturna institucija, koja okuplja kulturne sekcije s područja Nove Bile. Sve njegove sekcije su registrirane kao udruženja građana i imaju posebne organe upravljanja te stručne voditelje. Sekcije se financiraju isključivo od donacija, a neznatnim dijelom po komercijalnoj osnovi. Nijedna od sekcija nema obvezu plaćanja režijskih troškova niti bilo koji drugi
trošak investicijskog domena, sve to je u obvezi institucije HKC-a.
Kako se radi o profesionalnoj kulturnoj instituciji i sekcijama koje funkcioniraju isključivo na amaterskoj bazi, ovdje ne možemo govoriti ni o kakvom krutom sistemu udruživanja, već naprotiv, ovdje gotovo da ne postoji jasna linija nadležnosti i subordinacije. Načelom amaterske hijerarhije postignut je jedan posve novi model organiziranja, koji danas HKC Nova Bila svrstava u jednu od organiziranijih kulturnih institucija u BiH.
Pored trenutnih pet redovno zaposlenih djelatnika, u HKC-u svakodnevno djeluju i vanjski suradnici, koji se financiraju iz drugih izvora: djelatnici OGŠ Jakova Gotovca Novi Travnik te voditelji sekcija HKC-a.
Sekcije HKC-a Nova Bila
Na samom početku rada HKC-a (od 1995. godine) život u njegove prostorije unosile su razne sekcije. Prva od njih je Limena glazba ,,Lašva” Nova Bila (koja je djelovala i prije, ali ne u okviru HKC-a), a tu su bili i: Amatersko kazalište Travnik, Tamburaški orkestar HKC-a ,,Lašvanske tamburice”, redakcija lista ,,Hrvatska misao”, Plesna škola, kao i Mala škola puhača te Osnovna škola Jakova Gotovca Novi Travnik: Područni odjel Nova Bila, koje i danas djeluju pod krovom HKC-a.
U ovom trenutku u okviru HKC-a djeluje 7 različitih organizacija i sekcija:
- Limena glazba ,,Lašva” Nova Bila,
- Osnovna škola Jakova Gotovca Novi Travnik: Područni odjel Nova Bila,
- Kazalište mladih ,,Korifej”,
- Mala škola puhača,
- Vokalni sastav ,,Lašvanske dive”,
- Mala škola engleskog jezika i
- Dječji zbor ,,Radost” HKC-a.
Cilj i svrha djelovanja
Kulturno okupljanje zainteresiranog puka Lašvanske doline bez obzira na njihovo zanimanje, zvanje i stranačku pripadnost; Kulturno animiranje mladeži i konstantno uključivanje mladih u rad sekcija; Uspostavljanje neposredne suradnje s okolnim seoskim pučanstvom i omogućivanje uživanja kulture i kulturnih događanja. Istima omogućiti da kroz igru, pjesmu, glazbu, scensku umjetnosti i dr. njeguju nacionalnu kulturu i tradiciju te na taj način osnažuju i čuvaju vlastiti identitet; Povezivanje s kulturnim institucijama ostalih naroda u BiH. Rad na širenju tolerancije i poštovanja kulture i tradicije drugih.
Opravdanost ovakvog centra vidjela se već u prvim godinama postojanja. Dosljedno provođenje unaprijed postavljenih ciljeva opravdava sva sredstva i energiju koja je utrošena u izgradnju i ustrojstvo centra.
Aktivnosti i manifestacije
Ustrojstvo, organiziranost i dinamiku HKC-a možemo promatrati kroz: dnevne, tjedne, periodične i godišnje aktivnosti centra.
U dnevne aktivnosti ubrajamo: rad područnog odjela glazbene škole, dnevno dostupan prostor za različite namjene, stalan rad ureda HKC-a, servisne aktivnosti prema sekcijama članicama institucije, kao i stalne usluge klubovima i drugim neodvojivim segmentima društvene nadgradnje.
U tjedne aktivnosti ubrajamo kontinuirano održavanje proba sekcija koje su u stalnim večernjim
terminima, izabranim i unaprijed definiranim radnim danima pa i vikendom. Brojni sastanci koji se održavaju u sali ili vježbaonici HKC-a različitih aktera su također česte tjedne aktivnosti.
U periodične aktivnosti centra ubrajamo sve ono što je plod dnevnih i tjednih aktivnosti, a manifestira se kroz nastupe sekcija u centru i izvan njega, a vrlo često i izvan općine pa i kantona.
U grupu ovih aktivnosti treba spomenuti i organiziranje programa gostujućih društava: glazbenih, kazališnih, kulturnoumjetničkih, likovnih, književnih i dr. Godišnje skupštine svih društava organiziraju se i održavaju u prostorijama HKC-a. Trenutno je nemoguće pobrojati sva periodična dešavanja, ali nadamo se da smo uspjeli stvoriti pred vama bar malu dinamičnu sliku centra.
Godišnja aktivnost centra uz pomoć šireg organizacijskog odbora ogleda se u organiziranju raznih manifestacija.
Izdvojit ćemo tradicionalne manifestacije u našoj produkciji: Manifestaciju ,,Dani Nove Bile” koja se održava od 1995. godine s izuzetkom posljednje dvije godine zbog pandemije; Božićni koncert ,,Božić u Travniku” koji se redovito održava od 2008. godine; Božićne i Uskrsne koncerte učenika Osnovne glazbe škole; HKC Fest koji se održavao od 2005. do 2010. godine.
U ovih 27 godina rada i djelovanja zabilježili smo preko 2000 raznih programskih aktivnosti u vlastitoj produkciji naših sekcija, kroz koje je prošlo na stotine članova, većinom mladeži iz naše lokalne zajednice. Mnogima od njih upravo je članstvo u sekcijama HKC-a odredilo buduće zvanje, podarivši im uvjete za inicijalni razvoj njihovih talenata. Slobodno možemo istaknuti da smo kulturno obogatili našu lokalnu zajednicu i da nijedan bitniji javni događaj u općini Travnik, a i šire, nije prošao bez sudjelovanja barem jedne od naših sekcija. Naše sekcije gostovale su i nastupale diljem Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, ali i u inozemstvu. Izdvojili bismo nastupe u Cannesu i Parizu.
Zahvalni smo svima koji su svih ovih godina na bilo koji način bili dio našega centra te svima, koji nas podržavaju i koji će pomoći da i sljedeći naraštaji budu dio djelovanja Hrvatskog kulturnog centra
Nova Bila – rasadnika kulture na ovim prostorima.
Dragan Đido
Ravnatelj HKC-a